YEAR BY YEAR

This list is by no means complete, but it does give a fabulous look back to many of Merinda's highlights over the years.  If you have anything you would like to add please email.

1991 - 2010 

2010

Lauren F, Kate P, Jessica B and Kelly K are selected for the 2011 Victorian State Team


Jessica B is a finalist at Royal South Street


Inters win Reserve Aggregate at Royal South Street


SubJuniors win Reserve Aggregate at Royal South Street


Kate and Jessica B are the 2010 AUSTRALIAN NATIONAL CHAMPIONS


Amber and Lauren F win State Titles for Junior Duos


Honor wins VCCA for 13 years Graceful (Novice)


Tiahna wins State Titles for 11 years Calisthenic Solo (Novice)


Brigette wins State Titles for 10 years Calisthenic Solo (Novice)

2009

Jessica B, Louise B, Kate P and  Rebecca S are all selected for the 2010 Victorian State Team.

 

Robyn B is presented with Life Membership

 

Inters win Reserve Aggregate at State Titles
 

Juniors win Reserve Aggregate at State Titles

Kate P  is placed HM at Nationals for her Senior Duo!

Ashley F is STATE CHAMPION for 11 years Physie (Novice)

Kate P is selected as a soloist for Nationals

2008

Kate P is selected for the 2009 Victorian State Team

 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Div 1 Junior

Rosie K competes her Graceful at Royal South Street

Kate P achieves her Gold Medal!

Kate P is a member of the winning Senior Team at Nationals AND is placed HM at Nationals for her Physie Solo!

Kate P is selected as a soloist for Nationals

Jessica H is STATE CHAMPION for her 11 years Physie (Novice)

2007

Kate P is selected for the 2008 Victorian State Team

 

Marilyn B is presented with Life Membership!

Amanda G receives her 20 year badge!

 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Div 1 Juniors

Rosie K is selected as a finalist for Royal South Street's Graceful Girl

Kate P competes as a soloist at Nationals - Senior Physie.

2006

Jess B, Caitlin McV and Kate P are selected as members of the 2007 Victorian State Team.

 

Suzanne B is presented with Merinda Life Membership!

Jennie B is presented with her Gold Medal HONOURS!

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Subbies

Kate P is part of the winning Senior Victorian State Team at Nationals!

2005

2006 State Team representatives are announced: Briana B, Kate P

Life Membership is awarded to Bev G and Sue D

 

20 year badges are presented to: Briana B, Jennie B, Susie B and Laine D

  

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Div 1 Sub Juniors

 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Div 1 Intermediates

 

Awarded the Jim Chalmers Trophy - Div 1 Inters Aggregate
 

Sue Harding is awarded Coach of the Year

Jennie B and Rosie K are both Graceful Finalists for Royal South Street

Jennie B is STATE CHAMPION - 17+ Physie Open

2004

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Div 2 Sub Juniors

Jennie B performs at Royal South Streets Graceful Girl Competition

 

Jennie B and Candice N are both members of the Winning Senior State Team at Nationals

2003

2004 State Team members announced: Jennie B and Candice N

 

Life memberships are presented to Deb F, Sue H, Liz I and Kelly F

 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Div 2 Sub Juniors

Jennie B is a finalist for Royal South Streets Graceful girl with Candice N emergency

Seniors Victorian State Team wins Nationals with Candice N 

2002

2003 State Team representatives: Alex B, Lisa H, Candice N, 

4 very special people are awarded Life Memberships: Wayne Jones, Marilyn Jones, Marg Sanderson and Lorraine Englefield

 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Seniors
 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Inters
 

Inters win the Vera Hopton Memorial Trophy - Champ Inter Freearm

 

Congratulations to Wendy G - finalist at Royal South Streets Graceful Girl Competition
 

CVI Aggregate Winners - Champ Seniors

Our new National Champions: 

Candice N (Senior Victorian State Team)

Jessica S and Melissa R (Inter Victorian State Team)

2001

Well done to the following students for their selection into the 2002 Victorian State Team:

Candice N, Jessica S, Melissa R

Jennie B and Susie B compete at Royal South Streets Graceful Girl competition

Janelle S is presented with her 20 years badge!

Ann L and Lynda S are awarded Life Membership of Merinda

Ainslie D achieves her Gold Medal!

2000

20 years badges awarded to: Julie J, Kerryn J, Melissa J and Megan E! Awesome!

Australian Sports Medal - Kelly Finlayson, Sue Harding

Susie B is awarded her Gold Medal with Honours!

Jennie B, Susie B and Ainslie D are all finalists for Royal South Streets Graceful Girl

National Champions - our Victorian Senior State Team Members: Jennie B, Elisa G, Lisa H, Melissa J, Julie J, Candice N and Leanne T... well done girls and also their coaches Bryget and Margret! 

Jennie B is selected as a soloist for Nationals!

1999

Our 2000 State Team representatives:  Jennie B, Elisa G, Lisa H, Melissa J, Julie J, Rachel L, Candice N and Leanne T

Bryget C and Margret C are appointed Head coaches of the Senior Victorian State Team

Seniors WIN Royal South Street Aggregate - Champ

Susie B performs at Royal South Street - Graceful Girl

Susie B placed HM at Nationals for Senior Graceful!

Susie B is selected as a soloist for Nationals

Briana B is part of the Australian Gymnaestrada team travelling to Sweden

1998

Our successful 1999 State team members are: Susie B, Samantha D, Laine D, Lisa H, Julie J, Melissa J, Rachel L, Laura M, Megan E, Candice N.

Sarah L and Ainslie D are both appointed as Assistants for the Victorian State Team

Suzanne B has been selected as a Head Coach for the Victorian State Team.

The very talented Susie B and Jasmine L are finalists for Royal South Streets Graceful Girl, with Jannie B selected as emergency

Jasmine L is placed HC at Nationals for her Senior Graceful!

Congratulations to Briana B, Julie J, Melissa J and Jasmine L and the Senior Victorian state team on their National Win!

1997

Briana B, Ainslie D, Laine D, Julie J, Melissa J, Rachel L, Candice N, Jasmine L are all selected for the 1998 Victorian State Team. Ainslie is also chosen as an Assistant for the Victorian State Team.

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Seniors

The very first Life membership from the new principals was presented to Patricia Marsh for her outstanding contributions; her fairness and guidance; her vision; for installing a love of calisthenics and a pursuit of excellence; and for her devotion to all at Merinda as Founding Principal
 

The very last Life Memberships from Pat Marsh were awarded to Dawne Yeaman and Heather McLeod for their tireless and generous organisation of Waverley Competitions

At the end of 1997, Mrs Patricia Marsh retired as Principal of Merinda and handed the college over to four new Principals of Merinda - Deb Farrelly, Kelly Finlayson, Liz Irvine and Sue Harding

Congratulations to Susie B, Deanna G, Jasmine L and Nicole W - all through to Royal South Street's Graceful Girl Competition

Jennie B and Candice N are part of the National Winning Inter Victorian State Team!

Susie B is selected as a soloist for Nationals

1996

Selected for the 1997 Victorian State team: Jennie B, Susie B, Amanda G, Elisa G, Melissa J, Rachel L, Candice N and Janelle S

 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Champ Seniors

 

Susie B, Jasmine L and Nicole W are all finalists for the Royal South Street Graceful Girl competition
 

Sue Harding is awarded Coach of the Year

1995

Sarah L and Marnie V are selected for the the 1996 Victorian State Team and Melissa J is appointed a Victorian State Team assistant - Woo Hoo!

 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Seniors
 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - A Grade Sub Juniors

Amazing! Nicole W is presented with her Gold Medal WITH HONOURS!

Super Congrats to both Susie B and Nicole W - finalists for the Royal South Street Graceful Girl

1994

Congratulations to Susie B, Kerryn J, Melissa J, Julie J, Deanna G on their selection for the 1995 Victorian State Team

 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Seniors

Nicole W is selected as a Graceful Girl finalist at Royal South Street (withdrew due to illness)

Janelle S is part of the National winning Inter Victorian State Team!

1993

We are so proud of the following students on their selection into the 1994 Victorian State Team: Gab H, Kerryn J, Susan J, Kelly M, Janelle S

 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Seniors
 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Inters

Michelle W wins the coveted Vera Hopton Trophy for 16 years Graceful

Danielle W, Janelle S, Leanne T are part of the National winning Victorian State Team!  Danielle also placed HM in her Inter Graceful

Jennie B and Danielle W are selected as Soloists for the Victorian State Team!

1992

Fantastic results - both Liz B and Kylie McL receive their Gold Medals!

Well done to the following Students on being selected in the 1993 Victorian State Team: Jennie B, Ainslie D, Elisa G, Kerryn J, Leanne T, Janelle S, Danielle W

 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Seniors
 

Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Inters
 

Seniors are awarded the Syndal Perpetual Trophy - Aesthetics

Congratulations to Michelle W on her 2nd and Jasmine L on her HM at Nationals for Inter Graceful

Well done to the following students on being selected to represent Victoria as soloists:  Deb F (emergency), Jasmine L, Michelle W

1991

The following students have been selected for the 1992 Victorian State Team: Liz B, Bryget C, Emily D, Samantha D, Deb F, Deanna G, Julie J, Melissa J, Susan J, Sue L, Shelley L, Jasmine L, Tracie R, Rebecca S, Melissa T, Michelle W, Michelle Y

... Suzanne Beattie is appointed the Victorian Inter State Team coach, with Kelly a Victorian State Team assistant!

 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Champ Seniors

Michelle W is the AUSTRALIAN NATIONAL CHAMPION for her Inter Graceful! WOW!  With the very talented Jasmine L coming 2nd!  What a pair!

The Following girls were also members of the Junior Team that WON NATIONALS! :

Wendy G, Jenny P, Rebecca S, Leanne T, Rachel W

Jenny P, Jasmine L, Michelle W are all selected as Soloists for the Victorian State Team.

 

2019

Excellent pupil skill results!!! 

Congratulations to all who participated. The results are fantastic.

Special mention to those listed below who received Honours or Honours with Distinction for their levels.

Test 3 - Olivia H, Lanna X, Leena L, Zoe H, Alessia C, Isla P,

Grade 1 Anthea, Leah, Lucy, Georgia, Sonia, Mia, Mackenzie, Phoebe,

Grade 2 - Cecillia, Olivia, Christie, Ava, Alyssa, Emily,

Grade 3 - Olivia, Amelia, Maddie, Keira, Cate and Chelsea (special congratulations to Chelsea P. with a perfect 100%)

Grade 4 - Tiarna, Lyla, and Xara.

Congratulations to the following students who have been selected for the 2020 Victorian State Team:

Juniors - Mia G, Maddie M, Ruby R

Inters - Chelsea P

Seniors - Rachel D, Chelsea K, Jess H and Honoria R

Ross Finlayson and Paul Sannwald are presented with Life Memberships!

 

Michelle Evans is awarded the Wayne Jones Memorial Trophy for services to Merinda.

 

Tinies win the Kathleen Wiseman Memorial Trophy for 1st place in Song at Royal South Street.

 

Some amazing results for our "Solos at the Palais" Finalists - Honoria HM for Graceful and 1st for her Calisthenic Solo; Rachel HM for Calisthenic Solo; Brigette HC for Calisthenic Solo. 

Followed up with great results at Royal South Street Also: Rachel 2nd for Graceful; Honor 3rd for both Graceful and Calisthenic Solos.

Honoria R and Ashley F are awarded their GOLD MEDAL.  Honoria R going on to achieve her Honours.

Juniors are STATE CHAMPIONS!!!

Juniors win the Ilana Treagus Memorial Trophy

Rachel D, Morgan K, Jess H and Honor R all successfully auditioned for Amazing Grace 2.

Brigette McV, Morgan K, Honor R and Rachel D are all Graceful finalists for "Solos at the Palais". 

Brigette McV, Honor R and Rachel D also finalists for their Calisthenic Solos and Graceful Solos at both Solos at the Palais and Royal South Street.

Again a large number of students excelled doing pupil skills... with the following girls receiving Honours (H) or Honours with Distinction (HD):

Gold - Honoria R (H)

Silver - Morgan K (H)

Bronze - Jess D (H), Morgan K (H)

Grade 4 - Ella P (HD)

Grade 3 - Xara B (HD), Tiarna G (H), Lyla H (H), Challese M-P (H), Makenzie P (H), Sophie R (HD) - Sophie scored an amazing 100%!

Grade 2 - Evangeline B (HD), Hayley C (HD), Bethany F (HD), Marissa H (HD), Alyssa L (H), Amber M (H), Anastacia P (H)

Grade 1 - Eliza B (HD), Monique C (H), Merinda C (H), Mia G (H), Leilani M (HD), Ruby R (HD)

Special congratulations to Honoria R for achieving her Gold Medal with Honors and Sophie R on a perfect 100% for Grade 3.

Chelsea P represents Australia for show dance

Honor R is NATIONAL CHAMPION for Senior Solo!!! And the National solo results don't stop there!

Alyssa D - HC Junior Solo

Olivia C - HM Inter Graceful

Anastacia P - HC Inter Duo

Rachel D - 2nd Senior Graceful

Mya L can also claim the NATIONAL CHAMPION title as a member of the winning Victorian Sub Junior Team

We celebrate the success of our soloists with a number of pupils becoming STATE TITLE HOLDERS in their age and division:

Lana P 10 years Cal Solo Novice;

Georgia K 11 years Cal Solo Novice;

Alyssa D 13 years Graceful Novice (undefeated);

Hayley C 14 years Graceful Open Reserve;

Jess H Senior Graceful Open Reserve;

Erin R & Julia D (undefeated) Senior Duo

40th GALA NIGHT A HUGE SUCCESS

Sue Harding wins the VCCA Coach of the Year!

Jess B is appointed Merinda Calisthenics Victoria Ambassador.

Ruby R, Alyssa D, Anastacia P, Olivia C, Rachel D, Honor R are all chosen as soloists to represent Victoria at Nationals

Beginning our 40TH YEAR!

2018

Mya L, Alyssa D, Mia G, Olivia K, Christie H, Ruby R, Hayley C, Olivia C, Anastacia P, Sophie R, Rachel D, Chelsea K, Georgia McK and Honoria R all selected for the 2019 Victorian State Team.

Marilyn Bennie is awarded the Wayne Jones Memorial Trophy for services to Merinda.

Carolyn Broughan is made a LIFE MEMBER of Merinda!

Congratulations to both Honoria and Rachel on placing at Royal South Street!  Honoria  received a HC for her Solo and Rachel was awarded a HC for her Graceful

Congratulations to Megan R on coaching the Graceful winner at Nationals.

Rachel D is awarded HM for her Graceful at Solos at the Palais

Honoria R is placed HC for her Solo at Solos at the Palais

Seniors win the Reserve Aggregate at State Titles

Juniors win the Reserve Aggregate at State Titles

We had three medalists this year:

Jessica H received her GOLD WITH HONOURS ! Ashley F (HD) and Georgia McK received their SILVER medals.

 

Fabulous results for all our pupil skills with special congratulations to the following students on receiving HONORS (H) or HONORS DISTINCTION (HD):

Grade 3: Madeline H (H)

Grade 2: Xara B (HD), Olivia C (HD), Amelia I (HD), Maddie McV (H), Cate M (HD), Chelsea P (H)

Grade 1: Ava B (HD), Emily D (HD), Christie H (HD), Maddie M (HD)

Test 3: Emily B (H), Mia B (H), Leilani M (H), Leah P (H)

Test 2: Aiva G (H), Lana P (H)

Honoria R, Rachel D, Brigette McV, Erin R and Lauren F were all selected as finalists for Calisthenic Solos at the Palais with Honoria R, Rachel D and Lauren F also selected as finalists for Royal South Street.

Rachel D, Honoria R selected as Graceful  finalists for both Solos at the Palais and Royal South Street

Congratulations to our 2019 STATE TITLE WINNERS:

Maddie M, Christie H, Marissa H, Olivia K and Alyssa D (undefeated), Cate M, Olivia C, Victoria C.

Alyssa D and Olivia K are the JUNIOR NATIONAL CHAMPIONS for their Junior Duo!  Congratulations to their coaches Alex B and Louise B!  What a year - undefeated!

Rachel D, Lauren F, Jess H and Brigette McV perform in the inaugural  Amazing Grace!

Jess D, Rachel D, Jess H, Alyssa D and Olivia K are all selected to represent Victoria for their Solos or Duos at Nationals.

2017

Paul Sannwald is awarded the inaugural Wayne Jones Memorial Trophy for services to Merinda.

 

Michele Creevey is made a LIFE MEMBER of Merinda.

 

Seniors are equal Aggregate WINNERS at Royal South Street!

Megan Roughana coached the winner of the Royal South Street Graceful Girl - Julia Doig

 

Inters win the Reserve Aggregate at Royal South Street!

 

Rachel D and Honor R both qualified for the RSSS Graceful Girl Finals!!


Honor R, Rachel D and Erin R all qualfied for the Royal South Street Calisthenic Solo Finals!


Huge numbers of CVI State Title holders!

Lily C, Christie H, Xara B, Hayley C, Makenzie P, Mackernzie F, Lara F, Brigette McV, Erin R


All medal girls receive honors!

Ashley F and Amber McL Bronze, Jess B Silver and Rachel D Gold.

2016

Great Level results again - for complete results check the pupil skills page


Congratulations to our 2017 State Team Members!

Hayley C, Olivia C, Rachel D, Mia G, Amelia I, Cate M, Chelsea P and Ruby R
 

Merinda wins the Marguerite Mullins Memorial Perpetual Trophy - Presented to the champ club with the highest aggregate points for CLUBS at Royal South Street
 

Rachel (2nd) and Honor (3rd) both place at Royal South Street for their Calisthenic Solos!
 

Seniors are 3rd Overall at Royal South Street
Honor placed HM in Graceful Girl at Royal South Street

 

Inters win the Vivianne Bury Memorial Trophy at Royal South Street for Clubs
 

Inters are 3rd Overall at Royal South Street
 

Seniors win Back to Back Past Merinda Parents Association Championship Clubs Trophy
 

Masters are the 2016 STATE TITLE HOLDERS!
 

Honor R wins back to back CVI 17+ Open Physie
 

Rachel D, Honor R and Lauren F are selected as RSS Physie Finalists
 

Morgan K, Rachel D and Honor R are selected as RSS Graceful Finalists
 

Brigette McV wins the Vera Hopton Trophy for VCCA 16 years Graceful Open

 

RECORD NUMBER OF SOLO STATE TITLES ! Maddie M (9 years physie novice),

Ruby R (9 years Physie novice),

Christie H (10 years physie novice),

Emily D (10 years physie novice),

Olivia C and Maddie McV (Junior Duo),

Caitlin H (15 years Physie open reserve),

Lara F (16 years Graceful novice),

Brigette McV (16 years Graceful Open),

Brigette McV (16 years Physie Open),

Ashley F (17+ years Graceful novice),

Honor R (17+ years Physie Open)
 

Kelly Finlayson is Skills Coach of the year!
 

Congrats to Jessica H (Bronze), Honor R (Silver) and Rachel D (Silver) on all achieving Honours on their medal exams!
 

Elite Performance Program selects Cate M, Challese M-P, Chelsea P, Olivia C, Victoria C and Rachel D for the international team and Maddie McV, Brigette McV and Makenzie F for the Domestic team

2015

Tinies win the Kathleen Wiseman Memorial Trophy for their song at RSS


Merinda win CLUBS at Waverley in all sections!

(Subbies, Juniors, Inters, Seniors & Masters)


Masters come Runners Up at State Titles!


Rachel & Honor are selected as Graceful Finalists for Royal South Street


Honor is placed 3rd in the Senior Solos at Nationals


Honor is selected to represent Victoria as a soloist at Nationals


Cate M wins State Titles - 11 years Novice
Honor R wins State Titles - 16+ Physie Open


All sections now graded back in Champ!


WE HAVE OUR OWN STUDIOS!

2014

Erin, Hayley and Christie are selected for the 2015 Victorian State Team


Seniors win Royal South Street - UNDEFEATED ALL YEAR


Merinda wins the Leyden Memorial Trophy - highest total aggregate points from Subbies to Seniors at Waverley


Seniors win CVI


Masters win CVI


Honor is selected as a Graceful Finalist for Royal South Street


Jessica B and Megan win their Duo at Nationals and are NATIONAL DUO CHAMPIONS


Jessica B and Megan are selected to represent Victoria for their Senior Duo


Hayley and her partner Zoe are selected to represent Victoria for their Junior Duo at Nationals


Rachel wins State Titles for 16+ years Graceful (Novice)


Victoria wins State Titles for 14 years Graceful (Novice)


Chelsea wins State Titles for 10 years Physie (Novice)


Caitlin H is now also competing as a member of the 2014 Junior Victorian State Team

2013

Mackenzie C, Hayley Y, Ashley F, Jessica B, Rebecca S and Melissa S have been selected in the 2014 Victorian State Team


Kate P is selected to coach the 2014 Victorian Junior State Team


Seniors win Royal South Street - UNDEFEATED ALL YEAR!


Seniors are STATE CHAMPIONS 2013


Jessica H with her Duo partner Monique come 4th at Nationals


Honor R is placed 2nd at NATIONALS for her Graceful


Keely H wins the Victorian State Title for 13 years Physie Solo (Novice)


Honor R is the Victorian State Title winner for 16 years Physie Solo (Open)


Jessica B receives Honours for her Bronze Medal

2012

Jessica H, Honor, Georgia and Rebecca are selected for the 2013 Victorian State Team


Jennie B (Merinda) with duo partner Stephanie (Jeaden) win the 2012 PanPac Masters Games


SubJuniors win Royal South Street - undefeated all year.


SubJuniors are the 2012 State Title Holders


Juniors are the 2012 Reserve State Title Holders


Jessica B (Merinda) with duo partner Emily (Crown) become 2012 AUSTRALIAN NATIONAL CHAMPIONS


Brigette wins State Titles for 12 years Graceful (Open)


Hayley wins State Titles for 11 year Calisthenic Solo (Novice)

2011

Mrs Pat Marsh wins the prestigious Diamond Coach Award


Jessica B, Lauren C, Georgia and Jessica H are selected for the 2012 Victorian State Team


Excellent Level Results with nearly half of the students receiving Honors
 

Merinda win the Helen Lillian Monk Perpetual Trophy for the winner of division 1 clubs - all sections

Inters win Royal South Street
 

SubJuniors win Reserve Aggregate at Royal South Street
 

Inters are the 2011 STATE TITLE HOLDERS
 

SubJuniors win the Reserve Aggregate at State Titles
 

Lauren F is the 2011 Junior AUSTRALIAN NATIONAL CHAMPION
 

Kate P comes 2nd at NATIONALS for her Senior Solo
 

Amber wins State Titles for 13 year Calisthenic Solo (Open)
 

Victoria wins State Titles for 11 year Calisthenic Solo (Novice)

1980 - 1990

1990

Congratulations to the following members for their selection in the 1991 Victorian State Team: Susie B, Liz B, Adrienne B, Ainslie D, Deanna G, Wendy G, Susan J, Shelley L, Jasmine L, Kelly M, Jenny P, Rebecca S, Kim R, Leanne T, Nicole W, Rachel W, Michelle W

.... and Suzanne B on her selection as the 1991 Inter State Team Coach

OMG! Royal South Street Reserve Aggregate - Champ Seniors
 

Royal South Street AGGREGATE WINNERS - Champ Inters (Victoria)
 

Syndal Perpetual Trophy - Champ Sub Juniors (Aesthetics)

Sue L is a Graceful Girl Finalist at Royal South Street

Kelly M is awarded her Gold Medal

Congratulations to Jennie B - part of the National Winning Sub Junior State Team

Ilana L is selected as a Junior Graceful Soloist for Nationals

1989

Congratulations to the following students on being selected for the 1990 Victorian State Team: Briana B, Jennie B, Susie B, Deb B, Liz B, Deanna G, Michelle H, Kerryn J, Sue L,  Shelly L, Ilana L, Kelly M, Janelle S  and to Pat Marsh as coach of the 1990 Junior Victorian State Team

 

Sue L is a Graceful Girl Finalist for Royal South Street

Deb B is awarded her Gold Medal

Congratulations to our National Champions! Briana B, Nicole B and Janelle S - Juniors 

Deb B, Sue L, Kelly M, Susan J and Simone Y - Seniors

 

1988

Briana B, Deb B, Nicole B, Kerryn J, Susan J, Sue L, Jasmine L, Kelly M, Janelle S, Simone Y are all selected for the inaugural Victorian State team

Pat Marsh is selected to coach the inaugural Inter Victorian State Team.

Kelly M is awarded the Vera Hopton Senior Graceful Scholarship

Kelly M wins Miss Calisthenics!

1987

Congratulations to both Sue L and Kelly M on becoming Graceful Girl Finalists at Royal South Street.

1986

Sue L is awarded her Gold Medal!

Kelly M is a Graceful Girl Finalist at Royal South Street

1985

Champ Inters are Runners Up at Royal South Street - Click Here

1984

Our Champ Inters win the Inez Ellis Memorial Trophy - Click Here

1983

Back to back! Inters win Royal South Street! (Champ)

1982

WOW! Inters win Royal South Street! (Champ) breaking a 10 year streak by the South Australian State Team - Click Here

1981

Inters are Reserve Aggregate winners at Royal South Street!

 

Andrea D is a Graceful Girl finalist at Royal South Street

1980

Minerva closes it's doors and Merinda is born with Pat Marsh as Principal

Andrea D is a Graceful Girl finalist at Royal South Street

2011 - 2019

©2020 Merinda Calisthenic College

Our Sponsors

novac.jpg
gptours.png

Visit Us

1a / 19 Enterprise Drive

University Hill

Bundoora

Find us

  • Facebook
  • Instagram
wcc.png